RADYO ÜNİVERSİTE / Hakkımızda

 

RADYO ÜNIVERSITE  FM 91.5
Radyo Üniversite FM 91.5 Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren, temelde eğitim amaçlı bir radyo istasyonudur. Kuruluşu 1994 yılının Nisan ayına rastlamaktadır. Fakat bu tarihte radyo kurulur kurulmaz düzenli yayına geçilmemiş; yeni kurulan her yayın organında olduğu gibi belli bir müddet test yayını yapılmış, aynı senenin, yani 1994 yılının Eylül ayında da düzenli yayına başlanmıştır. O dönemde Konya’da mevcut 40’ın üzerinde, değişik yaş, eğitim, kültür, inanç, ekonomik seviye, mesleki aktivite vb. alanlara yönelik radyolar olmasına rağmen çok kısa bir süre zarfında Konya ve yayının ulaştığı çevre yerleşim birimlerinde benimsenmiş; en çok dinlenilen ve beğenilen radyo istasyonları arasında yerini almıştır. O dönemde periyodik olarak yapılan kamuoyu araştırmaları ve diğer bağımsız kurumların anket sonuçları bu gerçeği ortaya koymaktadır.
 
Radyo Üniversite’nin programları Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü’nde bulunan İletişim Fakültesi’ndeki radyo stüdyosundan yapılmaktadır. Radyo stüdyosu, birinde kumanda masasının, Deck, Cd Player, Md Player gibi yayın cihazlarıyla kaset, cd arşivinin bulunduğu, diğerindeyse Kayıt stüdyosunun yer aldığı iki bağlantılı ve yalıtımlı bölümden oluşmaktadır. Arşiv olarak günümüz koşullarında iyi seviye bir radyo istasyonunun gereksinimini karşılayacak kaset, Cd, Md ve Dat’a sahiptir.
 
Radyo Üniversite son dönemde gerçekleşen teknolojik iletişim yeniliklerine paralel olarak yayınlarını bilgisayar üzerinden yapmaya başlamıştır. 2 kayıt stüdyosu, bir radyo stüdyosunda olmak üzere iki gelişmiş bilgisayar ile tüm gün internete bağlanılmakta, haberler, son dakika gelişmeleri, müzik, aktüalite, spor, politika, vb. tüm alanlardaki yenilikler anında dinleyicileri aktarılmaktadır. Ayrıca, gün içerisindeki müzik yayınının büyük bir bölümü, mp3 formatında kayıtlı şarkılarla bilgisayardan yapılmaktadır. Özellikle saat 00:00’dan sonra yayınlanan paket program gece mixi, tamamen bilgisayar kontrollü gerçekleştirilmekte, her gün farklı şarkılar yayınlanarak gece içerisinde bir şarkı tek bir kere dinletilmektedir. Böylece 90 dakikalık kasetlerin devamlı aynı şekilde ve kendini her 90 dakikada tekrar eden sıkıcılığı giderilmektedir.
 
Bugün, coğrafi olarak Konya ili ve çevre ilçelere yayın yapan Radyo Üniversite 1 KW gücünde bir vericiye sahiptir. Bu verici diğer ulusal ve yerel yayın kuruluşlarının vericilerinin de yer aldığı Akyokuş’da bulunmakta, verici ile Radyo Stüdyosu arasındaki bağlantı ve yayın aktarımı linkler yoluyla gerçekleştirilmekte, stereo yayın yapılmaktadır. Radyomuzun yayını, 24 saat kesintisiz sürmektedir.
 
Radyo Üniversite on yılı aşan geçmişi boyunca “hep daha iyi olmalıyız” sloganı ile hareket etmiş, bu sayede Konya yerel radyoculuğuna bir çok alanda öncülük ettiği gibi diğer radyo istasyonlarını da daha kaliteli yayın yapma yolunda güdülemiştir. Bu konuda attığımız adımlar ve öncülüğe en iyi örnek yayınlarımızın internet üzerinden Real Player ile dünyanın her yerinden dinlenilebilmesidir. Sadece Türkiye değil; dünyanın internet erişimi bulunan her yerinden www.selcuk.edu.tr adresine girilmek suretiyle Radyo Üniversite dinlenilebilmektedir. Bu, gerek Konya yerel radyoculuğu açısından gerekse İletişim Fakülteleri arasında FM frekansı ve internet üzerinden düzenli, kesintisiz 24 saat boyunca yayın yapan ilk ve tek radyo olmamız açısından konumumuzu ve sorumluluklarımızı daha öncelikli ve önemli kılmaktadır.
 
Radyo Üniversite’nin Yayın Amacı ve Politikası
 
 
Radyo Üniversite’nin Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yayın hayatına kazandırılmasının iki temel amacı bulunmaktadır:
 
Birincisi, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne öğrenim görmek için gelen öğrencilerin temelde teorik olarak aldıkları bilgileri pratik yapmak suretiyle daha iyi öğrenmeleri ve mesleki açıdan pratik ön bilgiye sahip olmaları gereğidir.
 
Bilindiği üzere iletişim son dönemde teknik gelişmelerin en çok yaşandığı bilim dallarından biridir. Özellikle yayıncılık alanında yetiştirilen ve gelecekte bu alanda faaliyet göstermek amacında olan öğrencilerin teknolojik gelişime, araçları kullanım bilgisi açısından yabancı olmamaları gerekmektedir. Nasıl ehliyet almak isteyen bir insana masa başında kağıt kalemle şoförlük öğretilemezse iletişim biliminde de mesleğe yönelik eğitimde öğrenciler sadece kaynak kitaplarla yetiştirilemez. Elbette teorisi olmayan bir pratikte işe yaramayacaktır. Bu nedenle Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine teorik bilgilerin ışığında pratik yapma imkanları sağlamak; böylece teorik bilgilerini perçinletmek amacındadır. Radyo Üniversite, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik ve Radyo-Televizyon bölümlerinde eğitim alan öğrencilere pratik alanında bilgiler kazandırmak amacıyla gazeteden dergiye, radyodan televizyona değişik uygulama alanları sağlamaktadır. Radyo Üniversite’de bu uygulama alanlarından biri ve ilkidir. Radyomuz bünyesinde DJ, Ton Meister, Spiker, Haber Spikeri, Program Yapımcısı, Reklam yapımcısı, Radyo Habercisi vb. alanlarda öğrencilere uygulama bilgileri verilmektedir. Böylece öğrenciler piyasa şartlarında yayıncılık, reklamcılık, gazetecilik pratiği görmekte, yaptıkları stajlarla mesleki tecrübe kazanmaktadırlar.
 
Radyo Üniversite’nin ikinci amacı ise; Konya ve çevre ilçelerde yayın yapan kurumlara örnek ve önder olmak suretiyle onların yayın standartlarını yükseltmelerini sağlamak, böylece seviyeli ve düzeyli yayın anlayışını haberden müzik programlarına, reklam yapımından içerik zenginliğine varıncaya kadar her konuda profesyonel uygulama zihniyetiyle bütünleştirmektir. Bu sayede yayın ve yayıncı halk gözünde gerçek değerini kazanacak; yayın kuruluşlarının tek gelir kaynağı olan reklam standartları yükseldiği için reklamların gerçek değeri ödenecek, yayın kurumları da hak ettikleri ücretlere kavuşacaktırlar. Bu iki taraflı tatmini sağlayan bir denge oluşturacaktır. Yayın standartlarının mesleki etik ve istenilen kaliteye yükseltilmesiyle halk memnun olacak, halk memnun olunca da yükselen yayın standardı sayesinde reklam kuşakları gerçek değerine alıcı bulacaktır.
 
Bu açıdan değerlendirildiğinde Radyo Üniversite’nin yayın politikası ve ilkeleri de kendiliğinden ortaya çıkar. Radyo Üniversite; ciddi, dürüst, objektif, seviyeli yayıncılığı kendisine ilke edinmiştir. Bu aşamada ticari kaygılardan ziyade önemli olan; fakülte öğrencilerinin gerçek anlamda bir iletişim eğitimi almaları, ayrıca; benzer yayın kurumlarının olumlu yönde etkilenmesi için etik ve mesleki çalışmalar yapmak temel yayın ilkelerini oluşturur.
 
Radyo Üniversite Basın Meslek Ahlak ve İlkeleri’ne bağlı, Anayasa ve yasalara saygılı olduğu gibi, Anayasamız ve yasalarla belirlenen kişi hak ve hürriyetlerine gerekli ihtimamı göstermekte ve daima göstereceğini de taahhüt etmektedir.

 

BİLİŞİM OFİS

ANASAYFA | RADYO ÜNİVERSİTE | YAYIN AKIŞI | HABERLER | GÜNCEL | ETKİNLİKLER | FOTO GALERİ | ANKET | İLETİŞİM